Bugun...


Yrd.Doç.Dr. MEHMET SENA EKİCİ


facebook-paylasYIKILAN BİR KÜTÜPHANE Mİ ? MUŞ İL HALK KÜTÜPHANESİ
Tarih: 30-07-2019 11:12:00 Güncelleme: 30-07-2019 11:15:00


 

Muş'ta yaşayıp da öğrencilik döneminde uğramayanlar olsa bile, Muş il Halk kütüphanesinin önünden geçmiştir. Bol ışıklı/ aydınlık  ve ferah bir mekandı. 1980 öncesinde çokça uğradığımız  bir mekandı.Görevlilerin isimlerini hatırlamadn önce, hepsine Allah'tan rahmet dileriz. Hayatta olanlarına da sağlıklı uzun ömürler dileriz.

Kütüphane binasının inşa tarihini hatırlamamakla birlikte çevresinde mevcut özel ve kamu binaları yapılmadan önce daha farkedilebilir bir haldeydi..
Muş lisesinde geçen öğrencilik(*) dönemimizde  güney cephesinde şehirlerarası otobüs terminali ve bir kaç işyerine ait sıra dükkanlardan ibaretti. Kuzey batı cephesinde ve hemen yakınında mimari stili biraz daha etrafta farklı olan HALK EĞİTİMİ MERKEZİ binası vardı. ( Muhtemelen ODTÜ Mimarlık Fakültesi öğrencileri tarafından yapılan bir proje)
Daha sonra otobüs terminali yerine Otel niyetiyle yapılıp da yıllarca bitmeyen ve hiç de göze hoş gelmeyen, estetikten uzak bir yapı yapıldı. Belirli bir süre Hastane olarak kullanıldı.Üst katlar şu an için atıl durumda ..Etkin olmayan bir kullanım biçimi ..

Kütüphaneye yolu düşenler bir şekilde Halk Eğitimi Merkezinin etkinliklerinden haberdar olurlardı.  . Mesela değişik alanlarda kurslar gibi eğitici ve öğretici ćalışmalar ( Lise dönemindeyken Elektrik kursuna katılmıştım).. 
Ama Halk Eğitiminden çıkarken karşımızda dev bir bina olarak kabul ettiğimiz Kütüphane binası duruyordu. .Muş Devlet Hastanesi ise, yüz metre Kuzey-Doğu cephesinde yer almaktaydı. Çevresinde Güneydoğu cephesinde ise, Ziraî Donatım Kurumu bulunmaktaydı. 

Muş lisesi pansiyonundaki öğrencilerin özellikle ders çalışan ekibi, Zirai Donatım Kurumununun önünden geçerek Kütüphaneye ulaşırlardı.Ilk öğretim öğrencileri giriş katında ders çalışırlarken , yetişkinlere de üst katlar tahsis edilmişti. 
Muş Kültür Tarihinde önemli bir yeri olan Halit Bingöl beyi burada tanımıştım(.**)Halit beyin bu konuda bir de eseri mevcuttu. Kütüphane kurallarını burada ihlal ede ede öğrenen nice öğrenciler vardı. Bir de ders çalışma görüntüsü ile zaman dolduranlar da ayrı.

KÜTÜPHANE ÖZELLİĞİ

Kütüphanecilik ile ilgili sisteme ancak Ünıversitedeyken "Araştırma Teknikleri " dersinde vakıf olabilmistik. Çok sınırlı olan Kütüphanecilik bilgisini akademik çalışmalara dahil oldukça öğrendik.
Kütüphanenin kitap kapasitesi hakkında pek fikrim olmamakla birlikte, "yazma eserler"  tarzı eserler hakkında pek ümitli değilim. Çünkü harf inkilabından sonra mevcut Arapça,  Farsça,  Osmanlıca ve Kürtçe eserler zaten yasak kapsamında değerlendirmeye tabi tutulunca, değil korunmaya almak, belki de süratle ortadan kaldırıldı.  Ortadan kaldırmak adeta bir meziyet ve kahramanlık kabul edilirdi. Dolayısıyle gelecek kuşaklara " yazma eser" türü başta olmak üzere diğer eserler ulaştırılamadı. 

Halkta bulunan eserler de saklanarak veya ortadan kaldırılarak imha edildi. Bir şehrin yerel tarihi ve kültürüyle olan bağ ortadan kaldırılmış oldu. Bu durum ne yazık ki pek sorgulanamadı. Yani kitap ve Kütüphanelerin ruhu inşa edilip yaşatılmayınca o çok şikayet ettiğimiz cehalet hep güçlü kaldı. Cehalet yönetim erki vasıtasıyla hayat buldu ve acı meyveleri halen de devam ediyor. Sonradan kurulacak olan Kütüphane binalarına da bunlar konulamadı. Kütüphanelerin zenginliği olarak kabul edilen değişik alanlara ve dönemlere ait eserler Muş ilinde  sergilenemedi. 

Bilim adına bilimsel eserlerle dostluk kurulamadı...Tek düze uygulamalar ile bir devlet yönetimi sergilendi. Bu kütüphanenin şu önemi olmalıydı, burada gerek görev yapanların gerekse bir ders çalışma alanı olarak kullanılması düşüncesi olmalıydı. İnsanlar hatıralarını bir önem verilmisliği görebilmeliydiler. Yoksa modern bir kütüphanenin inşa ve işletilmesine elbetteki karşı değiliz.  Hele hele burada bir arşiv çalışması varsa sevindirici olur.

ARŞİVİ VAR MIYDI?

MUŞ LİSESİ ÖRNEĞİ 

 Öncesi 1926 ya ve sonrası 1955 tarihine dayanan MUŞ LİSESİNİN bir arşivi ortada yok,  çöplüklerde rastlanan evraklar ve resimler. Muş lisesinde görev yapmış başta idareciler olmak üzere, öğretmen ve görevliler sorumludurlar. Çünkü Arşivin önemini kavrayamamış kişi, öğrencileri eğitirken hangi eserlerini nazara verecek? 
Arşivin oluşturulmaması veya oluşturulmuşsa korunmamış olması başta il tarihinde büyük bir değer eksikliğini oluşturmuş sonra da Muş lisesiyle ilgisi olan dolaylı ve dolaysız herkesin özel hayatında bir eksikliğe neden olmuştur.

 Muş dışından gelen yetkililerden önce, buranın yerli yetkili kişilerinin görevi ve sorumluluğudur. Başta bu dönemleri kapsayan siyasileri olmak üzere idari kadrolardaki yetkililer ve sivil toplum kuruluşlarını kapsayacak bir sorumluluk çemberi oluşmuştur. 
 Burada yetişen ve yetiştiren herkes çokça önemlidir. Ama ne yazık ki, bu önemin tersi oldu: Önemsizlik. Binasından ismine, oradan da arşivine her şey yok edildi. Fiziki olarak da eskimiş olan bir binanın yıkılmaması şeklinde değildir iddiamız. Kullanılma biçimi ve yerel tarihi   Kütüphane de komsusuydu akıbeti aynı olmasın mı?.
    
KAYNAKÇA VE DIPNOT
-------------------------------------------
(*) Çevrede bulunan okullar, Muş lisesi, Muş Endüstri Meslek Lisesi,  Yavuz Selim ilkokulu 
(**) M. ZEKİ EKİCİ İSTANBUL Ünv.  Edebiyat Fakültesinde  Doktora öğrencisi iken, Muş Kültürü üzerine Halit Bingöl beyle daha sonra ise Mahir Kurubaş beyle olan sohbetlerinde bulunmuş ve istifade etmiştim.Bu yazı 1591 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • KÖYLERİMİZ
  KÖYLERİMİZ
 • Bebişler
  Bebişler
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. KÖYLERİMİZ
 2. Bebişler
 3. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • EMANÊ MÜTHİŞ PERFORMANS
  EMANÊ MÜTHİŞ PERFORMANS
 • EMANÊ VE DENGBÊJ KAZO
  EMANÊ VE DENGBÊJ KAZO
 • BULANIK GÜLÇİMEN
  BULANIK GÜLÇİMEN
 • MATRİX HASAN
  MATRİX HASAN
 • HDP MUŞ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI
  HDP MUŞ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI
 • BULANIK
  BULANIK
 1. EMANÊ MÜTHİŞ PERFORMANS
 2. EMANÊ VE DENGBÊJ KAZO
 3. BULANIK GÜLÇİMEN
 4. MATRİX HASAN
 5. HDP MUŞ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI
 6. BULANIK
VİDEO GALERİ
YUKARI