Bugun...

BULANIK TARİHİ

 

~~Bulanık’ın (Kop) bir yerleşim yeri olarak tarihi M.Ö. 3000 ‘li yıllara kadar uzanmaktadır. M.Ö. 3000- M.Ö. 2500 yılları arasında  Bulanık ve çevresinde Gobin adında bir kasaba kuran Nobi’ ler yaşamış.
Nobilerden sonra Bulanık ve çevresine sırasıyla Urartular, Med İmparatorluğu, Pers İmparatorluğu ,Büyük İskender İmparatorluğu,Roma İmparatorluğu egemen olmuşlardır.  1071 Malazgirt Savaşı’na kadar bölge  Bizans İmparatorluğu’nun hakimiyetinde kalmıştır. Malazgirt Savaşı’ndan sonra bölge Selçuklu Devleti hakimiyetine girmiştir. Büyük Selçuklu Devleti’nin parçalanmasından sonra Akkoyunlular bölgeye hakim olmuşlardır.1555 yılında Osmanlı Devleti tarafından Muş’un Akkoyunlular’dan alınmasıyla  da Bulanık, Osmanlı Devleti’nin egemenliğine   girmiştir.

Osmanlı Devletinde 1864 Vilayet Nizamnamesi’ne göre Bulanık ,1884 yılında Bitlis Vilayetinin Muş Sancağı’na bağlanmıştır. Bulanık (Kop) Muş İlinin en büyük ilçesidir. Bulanık ilçesi I. Dünya savaşı sırasında bir süre Rus işgalinde kalmış,Rusya’da Bolşevik Devrimi’nin yaşanmasından sonra Ruslar bölgeden çekilmişler. Cumhuriyet döneminde 1927 yılında Muş’un İl olması nedeniyle Bulanık, Muş’ a bağlı ilçe olmuştur.
Bulanık ilçesi sınırları içerisinde eski çağlardan kalma höyükler bulunmaktadır. Bunların en önemlileri Erentepe (Liz) Höyüğü  ve Arakonak (Odınçor) Höyüğüdür. Bulanık ilçesinin Mollakent (Mellekent) Köyünde  Selçuklu döneminden kalma bir Medresesi bulunmaktadır.Bu medrese Ahlat taşından , Şeyh İbrahim tarafından 1321’ de yaptırılmıştır. İki büyük odası bir de salonu vardır. Her odada üçer kitaplık penceresi bulunmaktadır.    Ayrıca Esenlik (Abri) Köyünde Selçuklul döneminden kalma taş işlemeleri son derece estetik olan bir camii, bir de Çillehane bulunmaktadır. Çillehanede Şeyh Ömer Sahubi’nin türbesi bulunmaktadır. Buradaki camii ulu camii tarzında Şeyh Abdulmelik tarafından 1194’te yaptırılmıştır. Ahlat taşındandır. Tek kubbeli, dört pencereli,dört sütunlu, iki kapılı bir yapıdır. Selçuklu sitili külah kubbesinde ayrıca dört küçük pencere yer almaktadır.
 
Eski adı Kop (düzlük, ovalık alan) olan ilçeye Bulanık adının ilçe sınırları içerisinde bulunan Kazan (Haçlı) Gölünün suyunun bulanık oluşundan dolayı sonradan verildiği  rivayet edilmektedir.ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • KÖYLERİMİZ
  KÖYLERİMİZ
 • Bebişler
  Bebişler
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. KÖYLERİMİZ
 2. Bebişler
 3. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • EMANÊ MÜTHİŞ PERFORMANS
  EMANÊ MÜTHİŞ PERFORMANS
 • EMANÊ VE DENGBÊJ KAZO
  EMANÊ VE DENGBÊJ KAZO
 • BULANIK GÜLÇİMEN
  BULANIK GÜLÇİMEN
 • MATRİX HASAN
  MATRİX HASAN
 • HDP MUŞ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI
  HDP MUŞ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI
 • BULANIK
  BULANIK
 1. EMANÊ MÜTHİŞ PERFORMANS
 2. EMANÊ VE DENGBÊJ KAZO
 3. BULANIK GÜLÇİMEN
 4. MATRİX HASAN
 5. HDP MUŞ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI
 6. BULANIK
VİDEO GALERİ
YUKARI