Bugun...Muş’ta inanç turizmi canlandı
Tarih: 09-07-2019 12:25:52 + -


Kente Ermenistan ve birçok ülkeden gelen Ermeniler kentin turizmine canlılık katıyor.

facebook-paylas
Tarih: 09-07-2019 12:25

Muş’ta inanç turizmi canlandı

Kente Ermenistan ve birçok ülkeden gelen Ermeniler kentin turizmine canlılık katıyor.

Kenti ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin ilk uğrak yeri olan Meryem Ana ve Çengilli kiliselerinin restorasyonunun yapılarak inanç turizmi yapılması isteniyor.

Daron Muş Ermenileri Dayanışma Sosyal Turizm Derneği, Başkanı Hayrettin Arslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Son yıllarda bölgemizde yaşanan huzur ortamıyla birlikte Muş’ta bir canlılık yaşanmaya başlandığını söyledi.

İnanç turizmi için çok büyük bir öneme sahip olan kiliselerinin restorasyonlarının yapılmasıyla inanç Muş’ta inanç turizminin gelişeceğini, hem de ilin ekonomisine çok büyük bir katkısı olacağını vurguladı.

Şuanda Muş'ta ayakta olan ve zamana yenik düşen birçok kilisenin olduğunu aktaran Arslan şöyle konuştu, “Muş’taki kiliselerinin en azından bir kaç tanesinin restorasyonu yapılırsa büyük bir inanç turizm patlaması olacağına inanıyoruz. Derneğimizin aracılığıyla ve ikili ilişkiler kurarak bir çok turizm acenteleriyle ikna ederek kentimize çekiyoruz.”

“Kiliseler ve mezarlıklar definecilerin kurbanı oldu”

Kentteki kiliseler ve ermeni mezarlıkların defineciler tarafından talan edilerek yapılara ciddi zarar verildiğini belirten Arslan, “Maalesef ilimizdeki kiliseler çok kötü koşullarda. Kale mahallesinde bulunan Meryem ana kilisesinin içi resmen çöplük alanı gibi. Kiliseye ziyarete gelen ziyaretçiler kokudan içeriye giremiyor ve bu durum karşısında çok üzülüyorlar hiçbir mabet, ibadethanenin bu şekilde olması ne ilimize nede halkımıza aslında yakışmıyor. En azından belediye bu konuda bir çalışma yaparak Meryem Ana kilisesinin içinde bulunan hayvan pisliklerini ve çöpleri temizleye bilir veya kentin turizmine ve kente yakışır bir şekilde restorasyon konusunda öncü olabilir. Bunların yapıldığı taktirde inanıyorum ki herkes tarafından taktirle karışılanır.” İfadelerini kullandı.

Kenti gezmeye gelen Ermenistan Milli Cumhuriyeti Meclisi eski Milletvekili Aragats Ağoyan ise Her yıl birkaç defa vatandaşlarımızla Muş’a gelip iki millet arasında kültür alış verisinde bulunduklarını söyledi. İki ülke arasında diplomatik krizlerin yaşanmamasını istediklerini aktaran Ağoyan, “İki ülke arasındaki diplomatik anlaşmasızlalar nedeniyle maalesef sınır kapılarımızda birbirimize kapalı. Önce fikir sınırlarımızı acarsak aslında her konuda anlaşa biliriz ve iki ülkede bu durumdan kazançlı çıkacağına hiç şüphem yoktur dedi.” dedi
Bu haber 685 defa okunmuştur.

Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • KÖYLERİMİZ
  KÖYLERİMİZ
 • Bebişler
  Bebişler
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. KÖYLERİMİZ
 2. Bebişler
 3. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • EMANÊ MÜTHİŞ PERFORMANS
  EMANÊ MÜTHİŞ PERFORMANS
 • EMANÊ VE DENGBÊJ KAZO
  EMANÊ VE DENGBÊJ KAZO
 • BULANIK GÜLÇİMEN
  BULANIK GÜLÇİMEN
 • MATRİX HASAN
  MATRİX HASAN
 • HDP MUŞ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI
  HDP MUŞ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI
 • BULANIK
  BULANIK
 1. EMANÊ MÜTHİŞ PERFORMANS
 2. EMANÊ VE DENGBÊJ KAZO
 3. BULANIK GÜLÇİMEN
 4. MATRİX HASAN
 5. HDP MUŞ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI
 6. BULANIK
VİDEO GALERİ
YUKARI