Bugun...Büro Emekçileri Sendikası (BES) Muş İl Temsilciliği: “Vergi Haftasını Kutlamayacağız”
Tarih: 23-02-2016 15:12:48 Güncelleme: 23-03-2016 09:24:48 + -


Büro Emekçileri Sendikası (BES) Muş İl Temsilciliği, yazılı basın açıklamasında bulunarak, vergi haftasını kutlamayacaklarını belirtti.

facebook-paylas
Tarih: 23-02-2016 15:12

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Muş İl Temsilciliği: “Vergi Haftasını Kutlamayacağız”

~~Büro Emekçileri Sendikası (BES) Muş İl Temsilciliği adına BES İl Sekreteri Abdurrahim Dinçer tarafından yapılan basın açıklamasında: “Tüm emekçiler, yoksullaştırılmış halkın geleceğini daha da karartmayı hedefleyen bir saldırı dalgası ile karşı karşıyadır. İşsizlik, yoksulluk, savaş, baskı ve şiddet ortamının fırsata çevrildiği bu süreçte emeği, barışı ve demokrasiyi hedef alan saldırıların ardı arkası kesilmiyor. Asgari ücretlisinden, atık kâğıt işçisine, taşeron çalışanından kamu emekçisine, esnek çalışmanın dinamosu haline getirilmek istenen kadınlardan kalemini satmayan gazetecisine, barış için imza veren akademisyeninden, Mili Eğitim Bakanına göre atanmadığı için değil, ilgi çekmek için intihar eden öğretmenlere, “çocuklar ölmesin maça gelsin” diyen futbol kulübünden, ormanının doğasının altın maden şirketi tarafından yağmalanmasına karşı direnen Artvin Cerattepe halkına kadar hepimiz bu saldırı dalgasından payımıza düşeni fazlasıyla alıyoruz. Tüm bunlar bizden, yani halktan alınan vergilerle ve denetimsiz harcamalarla yapılmaktadır. Vergi yükü emekçilerin ve yoksul halkımızın sırtındayken; iş bu vergiler üzerinden kamu harcamaları yapmaya gelince aslan payını faiz, teşvik vb. adlar altında sermaye kesimleri almaktadır. Eğitim ve sağlık alanına ayrılan paylar özel sektöre giderken emekçilerin ve yoksul halkımızın eğitim ve sağlık için ödediği katkı payları her geçen gün artmaktadır. Bölgenin jandarmalığına soyunmaya çalışan siyasi iktidarının izlediği politikalar sonucunda askeri harcamalar sürekli artarken ülke içi muhalefeti bastırmak için adım adım polis devletine doğru giden Türkiye’de ülke kaynakları topa, tüfeğe, biber gazı, gaz fişeğine, tomaya aktarılmaktadır. Milyarlarca lira harcanarak alınan özel uçaklar, örtülü ödenek harcamalarında nereye harcandığı bile bilinmeyen milyarlar, sosyal yardım için ayrılan ödeneklerin parti kanalı ile halka dağıtılması ile sosyal devletin yerini sadaka devletinin alması her alanda kendi yandaşını yaratan AKP’nin bu alanlara aktardığı kaynaklar ülkemizdeki vergi ve maliye politikalarının hangi kesimlerin lehine kullanıldığını ortaya koymaktadır. Ödemiş olduğunuz her kuruş vergi size okul, hastane, yol, su ve elektrik olarak geri dönecektir sözünün yerini AKP iktidarında; Ödemiş olduğunuz her kuruş vergi sermayeye faiz ve teşvik olarak giderken size sürgün, biber gazı, gaz fişeği, tazyikli su ve polis copu olarak geri dönecektir, sözü almıştır.

2005 yılında kurulan Gelir İdaresi Başkanlığı gelinen süreçte şekilsel değişikliklerden öteye gitmezken, 10 yıllık süreçte ortaya konulan uygulamalar maliye emekçisi kimliğini yok etmeyi başarmıştır. Gelir-Gider, Uzman-Memur, Merkez-Taşra gibi suni ayrıştırmalar maliye emekçileri arasında başta ücret olmak üzere birçok adaletsizliği beraberinde getirmiştir. Başkanlık bünyesinde yapılan kimi pilot uygulamalar teşkilatı yap-boz tahtasına çevirdiği gibi maliye emekçileri arasında istihdam belirsizliği yaratmıştır. Öncelikle tüm maliye emekçilerini kapsayan “Kurum içi Gelir Uzmanlığı sınavı” açılmalı, aynı işi yapan maliye emekçileri ile uzman kadroları arasındaki ücret farklılıkları ortadan kaldırılmalıdır. Görevde yükselme sınavları adil olmalı mülakat uygulamasına son verilmelidir. Her türlü ek ödeme emekli aylığına esas kazanca ilave edilerek emeklilik önünde engel olmaktan çıkartılmalıdır” denildi.
Bu haber 1184 defa okunmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • KÖYLERİMİZ
  KÖYLERİMİZ
 • Bebişler
  Bebişler
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. KÖYLERİMİZ
 2. Bebişler
 3. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • EMANÊ MÜTHİŞ PERFORMANS
  EMANÊ MÜTHİŞ PERFORMANS
 • EMANÊ VE DENGBÊJ KAZO
  EMANÊ VE DENGBÊJ KAZO
 • BULANIK GÜLÇİMEN
  BULANIK GÜLÇİMEN
 • MATRİX HASAN
  MATRİX HASAN
 • HDP MUŞ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI
  HDP MUŞ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI
 • BULANIK
  BULANIK
 1. EMANÊ MÜTHİŞ PERFORMANS
 2. EMANÊ VE DENGBÊJ KAZO
 3. BULANIK GÜLÇİMEN
 4. MATRİX HASAN
 5. HDP MUŞ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI
 6. BULANIK
VİDEO GALERİ
YUKARI