Bugun...Bulanıklı Kadın Girişimciden Örnek Başarı
Tarih: 23-03-2018 11:43:09 + -


Bulanık’ta kadın esnaf Necla Çaydaş girişimciliği ile kadınlara örnek teşkil ediyor.

facebook-paylas
Tarih: 23-03-2018 11:43

Bulanıklı Kadın Girişimciden Örnek Başarı

2014 yılında Bulanık ilçesine gelerek Yeni Mahallede açtığı giyim dükkânı ile ailesinin geçimini sağlıyor.

Ev kızı olmasına rağmen kendi işinin patronu olmayı başardığını vurgulayan Çaydaş, şunları kaydetti: “Bulanık’ta kadın esnafım. Bundan dört yıl önce Yoncalı Beldesinde, 70 yaşındaki babasının eline bakan bir ev kızı olarak yaşamımı sürdürüyordum. Belli bir yaştan sonra Babamdan harçlık istemek, kontör yüklemek için para istemek zoruma gidiyordu. Bir gün artık kendi hayatımı, kendi işim ile idame ettirmek için bir iş kurmaya karar verdim. 2014 yılında Yoncalı beldesinden çıkıp Bulanık ilçesine gelerek kendime bir iş kurma hayalimi gerçekleştirdim. Bulanık Esnaf Kredi kooperatifinden aldığım kredi ile Bulanık’ta ilk kadın esnaf olma halini kurarak iş hayatına atıldım” dedi.

Genç Esnaf Çaydaş gazetecilere yaptığı açıklamada, “daha önceleri evde oturan, işi olamayan bir ev kadınıydım. Ekonomik sıkıntılar yaşayan bir ev kızıydım. Dört yıl evvel iş kurmaya karar verdim. Cebimde hiçbir sermayem yoktu. Belde de yaşıyordum. Geldim kredi çekerek bu işimi kurdum. İşi açtıktan iki ay sonra dükkânım belli olmayan bir nedenle yandı. Ben asla yılmadım. Bulanıklı Esnafların bana verdiği destekle ve Esnaf Kredi Kooperatif Başkanı Yakup Kaya ve ailemin en büyük desteğini alarak işimi tekrar açtım. Ben bulanık ilçesinde tek kadın esnafım. Tabii ki bayan kuaförler var onlar yıllardan beri geleneksel kadınların var olan işlerini yapıyorlar. Bazı kadınlarımız ise kurdukları işlerinde kocaları çalışıyordu. Benim o kadınlardan tek farkım işimi kendim kurdum ve dükkânıma ürün almak için İstanbul’a tek başıma gidip malzememi alıp getirip satışını yapıyorum. Bu anlamda bulanık’ta tek kadın esnafım. Bu yönümle de diğer kadınlara örnek olduğuma inanıyorum” dedi.

Kadınların iş hayatına atılmaktan korkmaması gerektiğini belirten Çaydaş, “kadın olarak elbette bir takım sıkıntılar yaşadım. Ticaret yapan kadın olarak erkek egemen olduğu dünyada ilçemde belli bir bakışı yıktım. Kadınında var olabileceği, kadınında bir işi başaracağını gösterdim. Belli bir kredi ile bu işimi oluşturdum. 'Bu işi sadece erkekler yapar' algısını ortadan kaldırdım. Kadınlar hiçbir şeyden korkmasınlar. Azimli olurlarsa başarabilirler" dedi.
Bu haber 1988 defa okunmuştur.

Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • KÖYLERİMİZ
  KÖYLERİMİZ
 • Bebişler
  Bebişler
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. KÖYLERİMİZ
 2. Bebişler
 3. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • EMANÊ MÜTHİŞ PERFORMANS
  EMANÊ MÜTHİŞ PERFORMANS
 • EMANÊ VE DENGBÊJ KAZO
  EMANÊ VE DENGBÊJ KAZO
 • BULANIK GÜLÇİMEN
  BULANIK GÜLÇİMEN
 • MATRİX HASAN
  MATRİX HASAN
 • HDP MUŞ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI
  HDP MUŞ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI
 • BULANIK
  BULANIK
 1. EMANÊ MÜTHİŞ PERFORMANS
 2. EMANÊ VE DENGBÊJ KAZO
 3. BULANIK GÜLÇİMEN
 4. MATRİX HASAN
 5. HDP MUŞ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI
 6. BULANIK
VİDEO GALERİ
YUKARI