Bugun...Bulanık'ta Beş Yıllık Kan Davası Barışla Sonuçlandı
Tarih: 04-05-2019 14:37:58 + -


Bulanık ilçesine bağlı Olurdere köyünde Atlı ve Bingöl aileleri arasında çıkan kavgada bir kişinin ölümü ile başlayan kan davası, yapılan barış töreniyle son buldu.

facebook-paylas
Tarih: 04-05-2019 14:37

Bulanık'ta Beş Yıllık Kan Davası Barışla Sonuçlandı

Bulanık ilçesine bağlı Olurdere  Köyünde 2014 yılında Atlı ve Bingöl aileleri arasında çıkan kavgada 1 kişinin ölümü ile başlayan ve yaklaşık 5 yıl devam eden kan davası yapılan barış töreniyle son buldu.

 

Bulanık ilçesine bağlı Olurdere yaşayan Atlı ve Bingöl aileleri arasında 2014 yılında çıkan kavga nedeniyle Atlı ailesinden bir kişi hayatını kaybetmişti. Kan davasına dönen olayda aileleri barıştırmak için araya giren, kanaat önderlerinin çabası sonucunda aileler Bulanık Hazret-i Ömer Camii’de düzenlenen barış töreniyle husumeti sona erdirdi.

 

               

Barış törenine katılan Norşin şeyhlerinden kanaat önderi Mehmet Emin Seydagil, “ Atlı ailesi ve Bingöl aileleri arasında meydana gelen husumeti bitirmek ve barışı sağlamak amacıyla bir araya geldik. Bu barışı sağlayan herkese Allah cennetini nasip eylesin Allah razı olsun” dedi.

Ardından söz alan Bulanık İlçe Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan ise, “Bu barışa, husumetin sonlandırılmasına şahitlik eden tüm misafirler, kardeşlerimiz hepiniz hoş geldiniz. Bu mutlu anı sizlerle paylaşmaktan hakikaten Devlet temsilcisi olarak büyük bir bahtiyarlık duyuyorum.  Sözlerime başlamadan önce sayın valimizin selamını sizlerle paylaşmak istiyorum. Değerli arkadaşlar hepimiz köylerdeki yaşantıyı biliyoruz. İnsanlar arasında husumetler doğabiliyor. Akrabalar arasında, insanlar sinirli anında karşılıklı münakaşa olabilir. Ceviz kabuğu doldurmayacak meseleler bakıyorsunuz ki iki aile arasını açmış bulunuyor. Ancak bizlere ve büyüklerimize düşen nedir? Bu husumetin yeni nesillere yetişmemesidir. Tabi ki barış heyeti Allah razı olsun ki bu iki aile arasında barışa vesile olan Emniyetimize, Jandarmamıza ve Kanaat önderlerimize teşekkür ediyorum. Devlet olarak birçok barışa vesile olduk büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bu tablo bizim özlediğimiz tablodur. Biz Müslüman din kardeşiyiz. Saflarımızı sık tutacağız, aramızdaki husumeti bitireceğiz. Sulha ve barışa vesile olanlara da yine teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

 

Törende kouşan Bulanık Belediye Başkanı Adnan Topçu ise, "yıllardır memleketimizde  vuku bulan bu tür olaylar zaman içerisinde inşallah barışa döner. İnşallah bundan sonra aileler arasına bu husumetler oluşmaz. Bu barışa sebebiyet eden ve bu barışın olmasını sağlayan, katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Umuyoruz ve diliyoruz ki bu tür olaylar olmasın. İki aile arasında kalıcı bir barış haline gelir. Bundan böyle ülkemizde memleketimizde ve ilçemizde bu tür olayların  olamaması bütün insanların barış ve kardeşlik içerisinde yaşamasını diliyorum" dedi.

 

 

Daha sonra dualar eşliğinde iki ailenin üyeleri barış yemini ederek Kur’an-ı Kerim altından geçerek barıştılar.

Törenin ardından ardından konuşan Bulanık Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan ise, “devlet olarak mutlu bir gündeyiz. Bu güzel günde, bu anlamlı günde, bu barış gününde bize de şahitlik onuru yaşattığınız için her iki tarafa da teşekkür ederim. Allah sizden razı olsun. Allah sebep olan barış heyetinden razı olsun. iki ailenin büyükleri olmak üzere barışta emeği geçen herkese teşekkür ederim. Emniyetimiz, jandarmamız bu tür çalışmaları devam ediyor. Özellikle adli vakalar vuku etmiş olsada nezaketten girip bu barışı sağlıyoruz.BU barışa katkı veren, emeği geçen Müftümüze ve cami hocalarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

Barış törenine Bulanık İlçe Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan, Bulanık Belediye Başkanı Adnan Topçu, Bulanık İlçe Emniyet Müdürü Mesut Irmak, Bulanık Jandarma Kıdemli Başçavuş Faruk Mutlu, İlçe Müftüsü Murat Karanci, Norşin şeyhlerinden Mehmet Emin Seydagil ve camii imamları vatandaşlar katıldı.

 

Yapılan konuşmaların ardından gelen misafirlere yemek ikram edildi.
Bu haber 1638 defa okunmuştur.

Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • KÖYLERİMİZ
  KÖYLERİMİZ
 • Bebişler
  Bebişler
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. KÖYLERİMİZ
 2. Bebişler
 3. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • EMANÊ MÜTHİŞ PERFORMANS
  EMANÊ MÜTHİŞ PERFORMANS
 • EMANÊ VE DENGBÊJ KAZO
  EMANÊ VE DENGBÊJ KAZO
 • BULANIK GÜLÇİMEN
  BULANIK GÜLÇİMEN
 • MATRİX HASAN
  MATRİX HASAN
 • HDP MUŞ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI
  HDP MUŞ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI
 • BULANIK
  BULANIK
 1. EMANÊ MÜTHİŞ PERFORMANS
 2. EMANÊ VE DENGBÊJ KAZO
 3. BULANIK GÜLÇİMEN
 4. MATRİX HASAN
 5. HDP MUŞ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI
 6. BULANIK
VİDEO GALERİ
YUKARI