Bugun...Bulanık Belediyesi Tarafından Halk Toplantısı Düzenlendi
Tarih: 16-11-2019 16:38:24 + -


Bulanık Belediyesi tarafından yapılan halk toplantısında belediyenin yaptığı çalışmalar hakkında vatandaşlara bilgi verildi.

facebook-paylas
Tarih: 16-11-2019 16:38

Bulanık Belediyesi Tarafından Halk Toplantısı Düzenlendi

Bulanık Belediyesi tarafından yapılan halk toplantısında belediyenin yaptığı çalışmalar hakkında vatandaşlara bilgi verildi.

Bulanık Belediyesi Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya Bulanık Belediye Başkanı Adnan Topçu, HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun ve vatandaşlar katıldı.

Toplantıda konuşan Bulanık Belediye Başkanı Adnan Topçu, belediyenin yaptığı çalışmaları vatandaşlara anlatmak ve vatandaşların da görüşünü almak için böyle bir toplantı düzenlediklerini söyledi. Belediye Başkanı Adnan Topçu, yaptıkları ve yapacakları çalışmaları her zaman halka anlatacaklarını ifade ederek, "Nisan ayından bu yana işin başına getirildik. Geldiğimiz günden beri de ilçenin  sorunlarını hep birlikte meclis üyesi arkadaşlarımızla beraber ele aldık. Bugüne kadar çalışmalarımızı ara vermeden sürdürdük. Bundan sonra da sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Belediyeyi zor koşullarda ve büyük bir borç yükü ile devir aldıklarını söyleyen Topçu, "görevi devir aldığımızda belediyenin muhasebesinden almış olduğumuz güncel borcumuz  172 milyon 498 bin TL idi.  Biz bu borçların arkasına sığınmadık.  Belediyenin geliri yoktur,  öz kaynaklarından para toplayamıyor ama  biz bunların arkasına sığınmadan çalışmalarımıza devam ettik . Her gün halkla beraberiz.  Yapılan bütün çalışmaları çok yakinen takip ediyoruz. Halkın istekleri talepleri doğrultusunda da hizmetlerimizi sürdürüyoruz.  Biz işe başlarken programlanmış  ihalesi yapılmış bir işimiz vardı. Bu işin üzerinden çalışmalarımızı kesintisiz olarak devam ettirdik. İlçede devam eden işin yüzde 28 yapılmıştı. Biz işin başına geldiğimizde bu işin su şebekesinin yüzde 90'a çıkarttık. Kanal işini de yüzde 92'e getirdik. İşimizin yüzde 8'i kaldı" ifadelerini kullandı.

 Belediyenin bütçesinden yapılan kesintiler nedeniyle çok sıkıntılı bir süreçten geçtiklerini dile getiren Topçu, "işe başladığımız günden bu yana belediyemizin geliri  İller Bankası ve halktan gelen gelirler 14 milyon 378 bin  liradır. Belediyenin harcadığı para 14 milyon 280 bin liradır. Belediyemize bu ay itibari ile bize gelen para kasamıza giren 101 bin liradır. Zorunlu resmi ödemelerimiz bile yapamadık. İçinde bulunduğumuz süreç çok sıkıntılı bir süreç ama sizler de takdir edersiniz ki belediyenin çalışmaları tamamı ile maddiyata dayalıdır. İller bankası katkı payımız 1 milyon 600 bin liradır iller bankası bu ay bizden 1 milyon 38 bin lira para kesti. Geride kalan para ile geçen aydan kalan parayla birlikte personel maaşlarını ödedik.  Kasamız eksiye düştü. Bu eksi parayla yine biz hizmetlere devem edeceğiz.  Eğer maddi gücünüz yoksa hizmeti de düzgün yapmazsınız.  Ama biz bunların araksına sığınmıyoruz. 'Kasamızda para kalmıyor. bundan dolayı da biz ilçemize hizmet yapamıyoruz' demedik bugüne kadar demeyiz de. Halkın istekleri bellidir. Bu halk bizden hizmet bekliyor. Biz de bu hizmeti bugüne kadar eksiksiz bir şekilde sürdürdük. Bundan sonra da sürdüreceğiz" diye konuştu.

Yakında ilçenin içme suyu sıkıntısını çözeceklerini söyleyen Topçu, " 2 bin ve 4 bin tonluk iki tane toplamında 6 bin tonluk su depolarının mekanik kısmında  bir eksiklik var.  Onu da çok yakın bir zamanda tamamlayacağız. Ancak Gümüşpınar'dan  getireceğimiz suyun engellemesi yapıldı. Bugüne kadar 1982'de planlanmış tahsisi yapılmış suyun ilçeye gelmemesi için zaman zaman bize sıkıntılar çıkartıldı. Biz bunu defalarca görüşmemize rağmen sonuç alamadık. Ekim ayında tamamını bitirip ilçeye su vermemiz gerekirken biraz gecikme oldu.  Eğer havalar iyi giderse bu depo da çok kısa bir sürede yapılacak. Şehre gelen isale hattının boruları bağlanacak ve ilçeye su vermeye başlayacağız" ifadelerini kullandı.

Araç arızaları ve yıpranmalarından dolayı hizmette sıkıntılar yaşadıklarını söyleyen Topçu, "bizim belediyemizin 38 tane aracı var. Yaklaşık 10 tanesi faal durumda. Gerisi hepsi işlevsiz. Bu araçlar defalarca Van sahnesine gidip geliyor. Bugüne kadar yaklaşık 600 bin lira araç tamirlerine harcadık. bazen araçlardan kaynaklı hizmette sıkıntı yaşıyoruz. Özellikle  temizlik işleri yürüten araçlar sıkıntılı. 3 tane çöp sıkıştırma aracımız var. Bunlardan iki tanesi arızalı. Defalarca yapmamıza rağmen düzen tutmadılar" şeklinde konuştu.

 Topçu konuşmasının devamında ; "bizden önce kayyum işe başladığında 16 tane personelimizi işten çıkardı ve 16 personel mahkemeye dava açtı.  Bize maliyeti 1 milyon 753 bin lira oldu.  Burada gerekçesiz, siyasi görüşünden kaynaklı birini işten çıkarttığınızda gider idare mahkemesine dava açar. Tekrar sizi bir tazminatla karşı karşıya bırakır. Şu anda kayyumun işten çıkardığı işçilere her ay bize zorunlu icraya gelmiş 257 bin lira para ödüyoruz. Yine kayyum döneminde 2018 yılından yapılandırılmış olan borçlarımız var. 18 milyon hiç bir belediye döneminde ödenmemiş SSK borcu var. 2018 yılında bu borç yapılandırılmış yapılandırıldığı tarihte de ödeme yapılmamıştır.  Ödeme tarihi Ağustos ayı olarak belirlenmiş. Ağustos ayından itibaren her ay 382 bin lira yapılandırılmış borcun parasını veriyoruz. Eğer bu şekilde devam edilirse aralık ayında personelin maaşını bile veremeyeceğiz. Nisan ayından bu yana 2 milyonun üzerinde borç ödemesi yaptık.  Şu anda bizim belediyenin toplam borcu faizsiz  123 milyon 7 bin TL'dir.  Faiz İle beraber hesapladığımızda bu 150 milyonu geçiyor"  ifadelerini kullandı.

Konuşmadan sonra vatandaşların sorun ve taleplerini dile getirmesi ile toplantı sona erdi.
Bu haber 633 defa okunmuştur.

Misafir Bulanık / 17-11-2019 12:29:00
Birazda yapımı tamamlanmış kilit parke yolların temizliği yapılsa diyorum. Arkadaş yoldan yürüyünce bile tozdan çamurdan ayakkabın evden çıktığın gibi kalmıyor, temizlik işleri müdürlüğü ne iş yapıyor da yollar çevre bu halde pis, bir tek çöp toplama ile herşey bitiyor sanıyorlar.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • KÖYLERİMİZ
  KÖYLERİMİZ
 • Bebişler
  Bebişler
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. KÖYLERİMİZ
 2. Bebişler
 3. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • EMANÊ MÜTHİŞ PERFORMANS
  EMANÊ MÜTHİŞ PERFORMANS
 • EMANÊ VE DENGBÊJ KAZO
  EMANÊ VE DENGBÊJ KAZO
 • BULANIK GÜLÇİMEN
  BULANIK GÜLÇİMEN
 • MATRİX HASAN
  MATRİX HASAN
 • HDP MUŞ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI
  HDP MUŞ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI
 • BULANIK
  BULANIK
 1. EMANÊ MÜTHİŞ PERFORMANS
 2. EMANÊ VE DENGBÊJ KAZO
 3. BULANIK GÜLÇİMEN
 4. MATRİX HASAN
 5. HDP MUŞ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI
 6. BULANIK
VİDEO GALERİ
YUKARI